Individální projekty MPOA

Mikroprocesory s architekturou ARM

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


2014:thermo-web

Toto je starší verze dokumentu!


Internetový teploměr s historií

Vojtěch Dluhý, xdluhy00@stud.feec.vutbr.cz
poslední změna: 17.1.2015, 19:30:00

Zadání

Ke FRDM-K64F připojte teplotní čidlo (např. LM75A) a zprovozněte Ethernet. Údaje z čidla zobrazujte na webové stránce formou grafu s nastavitelným měřítkem časové osy. Pokuste se obrázek s grafem generovat přímo v mikrokontroléru, např. pomocí knihovny LodePNG.


Úvod

Cílem projektu je vytvořit teploměr s připojením k internetu. Na webové stránce bude zobrazena aktuální teplota a graf vývoje teploty.
Základním prvkem je vývojový kit FRDM-K64F s rozšiřující destičkou s obvodem LM75A připojeným pomocí sběrnice I2C. Data jsou ukládána na microSD kartu. A přístup k datům je zajištěn pomocí webového rozhraní.

Blokové schéma


Použité prvky

slot microSD

Vložená SD karta obsahuje data načtená teploměrem a uložená do textového souboru a zdrojové soubory webové stránky, která je generována samotným programem.

Ethernet

Ve vývojovém kitu je spuštěn HTTP server, který zpřístupňuje obsah SD karty, čímž se lze dostat k datům uloženým na SD kartě. IP adresu získává z DNS serveru sítě.

DPS s teploměrem LM75A

Pro připojení teploměru k vývojovému kitu je využita sběrnice I2C sběrnice. A napájení +3,3 V.
Schéma desky DIP přepínače slouží k nastavení 3 bitů adresy obvodu LM75A, což umožní připojit na sběrnici až 8 zařízení. motiv DPS


Stručný popis zdrojového kódu

Při tvorbě zdrojového kódu jsem využil databáze komunity mbed.com. Základním kamenem se stal program pro HTTP server s použitím SD karty. Server zpřístupňuje obsah SD karty. Stránka je aktualizována vždy při načtení, kdy je do ní vložena aktuální teplota.
Pro zajištění pravidelnosti odečítání hodnot z teploměru slouží druhé vlákno programu. Kde dochází v pětivteřinovém intervalu k ukládání hodnot teploty z obvodu LM75A.
Poslední částí měla být tvorba grafu vývoje teploty. Knihovna určená v zadání by byla pro tento případ složitá, tak jsem se rozhodl využít appletu Google Charts, přičemž jsem narazil na problém spojování několika souborů do jednoho, který se mi nepodařilo překonat. Jediným řešením tedy bylo ruční skládání souboru JavaScriptu pro tvorbu grafu.


Výsledky


Závěr

2014/thermo-web.1421522098.txt.gz · Poslední úprava: 2015/01/17 20:14 autor: Vojtěch Dluhý