Individální projekty MPOA

Mikroprocesory s architekturou ARM

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


2019:lora-rn2483

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
2019:lora-rn2483 [2020/01/19 22:54]
Radek Závorka
2019:lora-rn2483 [2020/01/20 18:55] (aktuální)
Radek Závorka
Řádek 77: Řádek 77:
 TTN akceptuje dvě metody připojení,​ přičemž prefrerována je OTAA(**O**ver-**T**he-**A**ir-**A**ctivation),​ neboť si sama vyjednává šifrovací klíče a nastavení zařízení se zachová i po restartu/​vypnutí. Druhá možnost je ABP (**A**ctivation **B**y **P**ersonalisation),​ ta se doporučuje pro testovací a demonstrační účely, neboť nevyjednává spojení, což může být v případě vytížených bran časově náročné. ​ TTN akceptuje dvě metody připojení,​ přičemž prefrerována je OTAA(**O**ver-**T**he-**A**ir-**A**ctivation),​ neboť si sama vyjednává šifrovací klíče a nastavení zařízení se zachová i po restartu/​vypnutí. Druhá možnost je ABP (**A**ctivation **B**y **P**ersonalisation),​ ta se doporučuje pro testovací a demonstrační účely, neboť nevyjednává spojení, což může být v případě vytížených bran časově náročné. ​
  
-Níže přikládám screen terminálu při komunikaci s modulem po jeho nutném nastavení. Nejdříve byl zaslán příkaz ''​sys get ver'',​ na který modul odpoví verzí s datumem systému. Dále příkazem ''​mac join otaa'',​ byl dán příkaz pro připojení modulu do sítě. Ten odpoví ''​ok'',​ tzn. že rozumí příkazu a vykonal ho. Odpovědí je ''​denied''​. Ta má však 2 významy, buď modul není v síti zaregistrován,​ nebo, jak tomu bylo v tomto případě, modul neobdržel od sítě odpověď. K tomuto stavu docházelo poměrně často vlivem použití nevhodné antény. Při náhledu do konzole TTN však požadavek na autorizaci od modulu přišel a odpověď byla vyslána. Na druhý pokus se však povedlo modul do sítě připojit a modul odpovídá ''​accepted''​. Byl tedy pomocí příkazu ''​mac tx <​type>​ <​portno>​ <​data>''​ vyslán požadavek na vyslání dat. Odpovědí je ''​invalid_param'',​ jelikož je možné ​vylílat ​pouze hexadecimální data a GG není z tohoto rozsahu. Parametr ''​type''​ může být ''​cnf''​ nebo ''​uncnf'',​ tzn., že si můžeme vyžádat potvrzení přijetí dat serverem. Parametr ''​portno''​ značí číslo portu a může být z rozsahu 1 - 223. Druhým již platným pokusem jsou testovací data vyslána a potvrzena. Přihlášením do svého účtu na TTN je provedena kontrola přijetí.+Níže přikládám screen terminálu při komunikaci s modulem po jeho nutném nastavení. Nejdříve byl zaslán příkaz ''​sys get ver'',​ na který modul odpoví verzí s datumem systému. Dále příkazem ''​mac join otaa'',​ byl dán příkaz pro připojení modulu do sítě. Ten odpoví ''​ok'',​ tzn. že rozumí příkazu a vykonal ho. Odpovědí je ''​denied''​. Ta má však 2 významy, buď modul není v síti zaregistrován,​ nebo, jak tomu bylo v tomto případě, modul neobdržel od sítě odpověď. K tomuto stavu docházelo poměrně často vlivem použití nevhodné antény. Při náhledu do konzole TTN však požadavek na autorizaci od modulu přišel a odpověď byla vyslána. Na druhý pokus se však povedlo modul do sítě připojit a modul odpovídá ''​accepted''​. Byl tedy pomocí příkazu ''​mac tx <​type>​ <​portno>​ <​data>''​ vyslán požadavek na vyslání dat. Odpovědí je ''​invalid_param'',​ jelikož je možné ​vysílat ​pouze hexadecimální data a GG není z tohoto rozsahu. Parametr ''​type''​ může být ''​cnf''​ nebo ''​uncnf'',​ tzn., že si můžeme vyžádat potvrzení přijetí dat serverem. Parametr ''​portno''​ značí číslo portu a může být z rozsahu 1 - 223. Druhým již platným pokusem jsou testovací data vyslána a potvrzena. Přihlášením do svého účtu na TTN je provedena kontrola přijetí.
  
 {{:​2019:​term_acc.png}} {{:​2019:​term_acc.png}}
Řádek 86: Řádek 86:
 ===== Aplikace ===== ===== Aplikace =====
  
-Bylo využito programu STM32CubeMX,​ což je software, pomocí kterého se v grafickém rozhranní nakonfigurují jednotlivé periferie mikrokontroléru a následně je vygenerován inicializační odpovídající kód v programovacím jazyce C pro daný procesor. Pro tuto aplikaci bylo nutné ​pouze inicializovat rozhraní UART jako asynchronní s parametry uvedenými v tabulce výše pro modul RN2483. ​+Bylo využito programu STM32CubeMX,​ což je software, pomocí kterého se v grafickém rozhranní nakonfigurují jednotlivé periferie mikrokontroléru a následně je vygenerován inicializační odpovídající kód v programovacím jazyce C pro daný procesor. Pro tuto aplikaci bylo nutné inicializovat rozhraní UART jako asynchronní s parametry uvedenými v tabulce výše pro modul RN2483 ​a AD převodník pro měření napětí.
  
 Samotný kód pracuje podle následujícího blokového schématu. Samotný kód pracuje podle následujícího blokového schématu.
Řádek 106: Řádek 106:
 ====== Závěr ====== ====== Závěr ======
  
 +Byla demonstrována funkce modulu RN2483, který podporuje technologii LoRa. Tento modul byl zaregistrován do sítě TTN, kde v pětiminutových intervalech posílá hodnotu napájecího napětí mikroprocesoru STM32F4. Pro tento modul byla navržena jednoduchá DPS, aby ho bylo možné spojit s použitým vývojovým kitem STM32F4DISCOVERY. Během realizace projektu jsem řešil problémy s vyrobenou deskou, kdy došlo ke zkratu a zničení modulu. Následně jsem byl tedy nucen přistoupit k "​nadrátování"​ nového modulu, jak je vidět na videu. Jako vylepšení pro pokračování projektu bych navrhoval připojení např. teplotního čidla aby bylo možné sledovat vývoj teploty v místnosti nebo venku. Dále při reálném použití by bylo vhodné vyrobit samostatný malý plošný spoj bez použití vývojového kitu, který bude napájen z baterie a může tak být umístěn téměr kamkoliv. Pro dlouhou životnost baterie by bylo vhodné aktivování sleep módu, aby bylo odebíráno co nejméně energie.
 ---- ----
 +
 +====== Video ======
 +
 +[[https://​www.youtube.com/​watch?​v=Fnwz3t4cf6o&​feature=youtu.be|Video ukázka]]
 +----
 +
 +==== Zdrojový kód aplikace====
 +
 +{{:​2019:​xzavor03_mpoa_projekt.zip|Zdrojový soubor projektu}}
 +----
 +
  
2019/lora-rn2483.1579470841.txt.gz · Poslední úprava: 2020/01/19 22:54 autor: Radek Závorka